dziecko u dentysty - wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna – dziecko u dentysty

Budowanie zdrowych nawyków dziecka rozpoczyna się już w pierwszych dniach jego życia. Od urodzenia rodzice dbają o higienę jamy ustnej, stopniowo włączając w to samego malucha. Jednak dbanie o zęby wymaga również regularnych kontroli w gabinecie stomatologicznym. Pierwsza wizyta może być kluczowa w dalszych kontaktach dziecka z dentystą. Żeby dziecko miało z nią dobre wspomnienia, do gabinetu warto się udać jeszcze, gdy zęby są zdrowe. Wizyta adaptacyjna sprawi, że dziecko nie będzie reagować na widok gabinetu lękiem i paniką, ale zacznie w nim powstawać zaufanie do stomatologa.

Jak przebiega wizyta adaptacyjna?

Zanim dziecko skończy drugi rok życia, warto udać się z nim do gabinetu stomatologicznego na wizytę adaptacyjną. W jej trakcie maluch ma okazję poznać stomatologa oraz nowe, gabinetowe otoczenie. Dentysta pokazuje dziecku urządzenia, z których korzysta w trakcie wizyty. Dziecko ma okazję usłyszeć dźwięki, jakie te urządzenia wydają, oraz usiąść na fotelu stomatologicznym. Następnie stomatolog przeprowadza kontrolę zębów dziecka i jeśli to potrzebne ich czyszczenie. 

Lekarz uczy dziecko dbania o zęby, mycia ich oraz  prawidłowego trzymania szczoteczki. Dodatkowo opowiada dziecku, czemu warto myć zęby codziennie (zarówno samodzielnie, jak i z pomocą rodziców). Stomatolog przeprowadza również edukację rodziców. Poucza o tym, na co zwracać uwagę dbając o higienę jamy ustnej dzieci, jak często odwiedzać gabinet oraz co powinno ich zaniepokoić w tracie oglądania zębów i dziąseł.

Dzięki takiemu zapoznaniu dziecka z gabinetem kojarzy on się mu z bezpiecznym, przyjaznym miejscem, co wpływa na to, że chętniej będzie się zgłaszało na kolejne wizyty.

Jak przygotować dziecko do wizyty adaptacyjnej u dentysty?

Najważniejszą rolą rodziców jest pozytywne nastawienie dziecka do wizyty i nieprzekazywanie mu swoich ewentualnych lęków. Dobrym pomysłem jest pokazanie dziecku jak rodzice sami chodzą do dentysty. 

Przed wizytą należy poinformować dziecko o tym, gdzie idzie i jak będzie przebiegała wizyta. Warto do tego wykorzystać książeczki dla dzieci z motywem wizyty u stomatologa i zdjęcia znajdujące się na stronie konkretnej przychodni. W trakcie rozmowy należy unikać określeń „nie ma się czego bać” oraz „nie będzie bolało” ponieważ odruchowo mogą one wywołać u dziecka stres.

Należy również zwrócić uwagę, by wizyta została ustalona o takiej godzinie, w której dziecko jest z reguły aktywne, wypoczęte i najedzone. Maluch, który byłby w porze swojej drzemki, nie będzie chętnie współpracować i wizyta może się nie udać.

Podobne wpisy