Pęknięty ząb – co robić z ukruszonym, złamanym zębem

Pęknięty ząb to zazwyczaj nie tylko mankament estetyczny. Pęknięcia zębów mogą wiązać się z dolegliwościami bólowymi i prowadzić do dalszych uszkodzeń zęba. Co zrobić, gdy pęknie ząb? Najlepiej zasięgnąć konsultacji stomatologa, lecz jeśli chwilowo nie mamy takiej możliwości, warto zapoznać się z informacjami zawartymi w tym artykule.

Pęknięty ząb co robić?

Zęby nie posiadają zdolności regeneracji. Pęknięty ząb nie zrośnie się, a w przypadku ukruszenia nie odtworzy się część, która odpadła. Dlatego z problemami mechanicznych uszkodzeń zębów powinniśmy jak najszybciej udać się na konsultację do stomatologa. Zbada on jak poważne jest uszkodzenie i zaleci najlepszą formę leczenia.

Im większa część zęba uległa uszkodzeniu, tym pilniej powinniśmy udać się do lekarza dentysty. W przypadku złamania większego fragmentu zęba, warto zabrać go ze sobą, ponieważ może być możliwy zabieg reimplantacji. Tak samo powinniśmy postąpić w przypadku, gdy uraz spowodował całkowite wybicie zęba.

W przypadku mniejszych urazów możliwe, że stomatolog pozostawi naprawę mankamentu estetycznego do decyzji pacjenta. Ważne, żeby nawet w przypadku niepozornego urazu, jeśli występuje ból, a zwłaszcza utrzymuje się przez dłuższy czas, nie należy zwlekać z wizytą u dentysty.

Pęknięty, ukruszony, złamany ząb – przyczyny

Szkliwo pokrywające nasze zęby to najtwardsza tkanka w naszym organizmie. Mimo, że jego twardość porównywalna jest do granitu, to możliwe jest jego uszkodzenie. Najczęstszą przyczyną mechanicznych uszkodzeń zębów, takich jak złamania czy ukruszenia, są wypadki w czasie uprawiania sportu lub przy pracy. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o zasady bezpieczeństwa i stosować odpowiednie ochraniacze, a także zachowywać zdrowy rozsądek i dbać o własne bezpieczeństwo. Do uszkodzeń zębów może również dojść w przypadku spożywania twardych pokarmów, jak landrynki lub pokarmów, w których mogą trafić się twarde części, których się nie spodziewamy np. fragment łupiny w posiekanych orzechach. Ostatnią z najczęściej występujących przyczyn jest bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie zębów, szczególnie w czasie snu.

Pamiętajmy, że pośrednio do urazów przyczynia się, przez osłabienie szkliwa, brak profilaktyki i higieny, a także niewłaściwa dieta i używki.

Pęknięty ząb leczenie 

Leczenie pękniętego zęba uzależnione jest od stopnia jego uszkodzenia.

  • ząb ukruszony – w tym przypadku stomatolog po zbadaniu zęba poinformuje pacjenta, jak szybko należy podjąć działania. W wielu wypadkach mały ukruszony fragment zęba to mankament głównie estetyczny. Ubytek można uzupelnić za pomocą światłoutwardzalnego wypełnienia kompozytowego. W przypadku zębów przednich wykonuje się bonding. Odbudowuje się ząb żywicą kompozytową, a następnie poleruje i utwardza.
  • ząb pęknięty lub złamany – zęby takie należy jak najszybciej naprawić. Bardzo często w leczeniu takich urazów stosuje się koronę całkowitą. Do czasu, aż przez protetyka zostanie wykonana korona ostateczna, pacjent nosi koronę tymczasową. W przypadku niektórych uszkodzeń może wystąpić konieczność leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba.
  • ząb złamany poniżej linii dziąsła – zazwyczaj należy poddać ekstrakcji, a powstałą lukę w uzębieniu wypełnić implantem lub mostem. Zapobiega to przesuwaniu pozostałych zębów.

Podobne wpisy