licówki

Licówki – uśmiech z Hollywood

Licówki są często stosowane w przypadku chęci pozbycia się niewielkich wad uzębienia. Nawet gdy każdego dnia dbamy o piękny uśmiech, nasze zęby są narażone na działanie różnych czynników. Z czasem szkliwo się ściera, pojawiają się ukruszenia, przebarwienia, czy choroby zębów. Nie bez znaczenia jest fakt, że idealnie równe uzębienie jest raczej rzadkością. U wielu pacjentów pojawiają się pewne defekty, które wymagają korekty położenia lub kształtu zębów. W tym wypadku z pomocą przychodzą popularne licówki. Są to niezwykle cienkie nakładki, które wpływają na poprawę estetyki uzębienia. W efekcie uzyskujemy uśmiech jak z Hollywood. Jakie zalety mają licówki? Kiedy zazwyczaj są stosowane? Co warto wiedzieć?

Kiedy stosuje się licówki?

Warto zauważyć, że licówki są zazwyczaj zakładane w przypadku niewielkich wad w uzębieniu. Te wady wpływają na obniżenie estetyki uzębienia i komfortu psychicznego danej osoby. Licówki są dobrym wyborem w razie defektów, które są widoczne, jednakże nie wymagają stosowania koron. Kiedy są stosowane? Specjaliści zalecają licówki w następujących sytuacjach:

  • leczenie nieestetycznych defektów zębowych,
  • leczenie złamanych zębów przednich,
  • zmiana długości, kształtu lub ustawienia przednich zębów,
  • leczenie anomalii anatomicznych,
  • zamykanie diastem,
  • leczenie niedorozwoju zębiny, szkliwa i tym podobne. 

Poza tym, licówki sprawdzają się w celu pozbycia się przebarwień. To alternatywa dla klasycznego wybielania zębów. 

Rodzaje licówek

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje licówek, jakimi są licówki kompozytowe i porcelanowe. W produkcji tych pierwszych, wykorzystuje się specjalny kompozyt o wysokiej trwałości. Nie są one tak odporne, jak porcelanowe, ale spełniają oczekiwania pacjentów pod względem funkcjonalnym. Z kole licówki porcelanowe są cienkimi płatkami porcelany. Odznaczają się elastycznością i sporą twardością. Są odporne na przebarwienia i cechują się wytrzymałością. Bardzo często są nakładane na przednie zęby, które są najbardziej widoczne. 

Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy, stomatolog skorzysta z wysokiej klasy produktów. Dzięki temu można liczyć na atrakcyjny i naturalny efekt. 

Zalety licówek

Jakie zalety mają licówki? Jest to z pewnością bezbolesny i szybki sposób na poprawę estetyki uzębienia pacjenta. Doskonale odwzorowane zostają kolory, kształty i faktury zębów. Możemy skorzystać z poprawy wyglądu całych grup zębów lub pojedynczych zębów. Kolejnym plusem jest minimalna ingerencja w strukturę zęba, w porównaniu do pełnych koron. Licówki to rozwiązanie trwałe, które wyróżnia się odpornością na ścieranie i trwałością koloru. Pacjenci doceniają fakt, że ryzyko pęknięcia licówki jest niewielkie. 

Podobne wpisy