stomatolog w ciąży

Stomatolog w ciąży

Zobaczenie dwóch kresek na teście ciążowym u każdej przyszłej mamy powoduje, oprócz uczucia niewysłowionego szczęścia, że w głowie pojawia się milion pytań.  Czy w ciąży można iść do stomatologa? Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać w ciąży? Czy znieczulenie jest bezpieczne w ciąży? To tylko niektóre z kwestii trapiących młode mamy. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie trzeba długo czekać by uzyskać odpowiedzi na dręczące nas pytania i poszerzyć swoją wiedzę na temat dbania o zdrowie jamy ustnej w ciąży. Wszelkie wątpliwości postaramy się rozwiać w tym artykule. 

Czy w ciąży można iść do stomatologa? 

Bardzo często, dowiadując się o swoim błogosławionym stanie, mamy już umówione wcześniej zaplanowane wizyty u stomatologa. Stąd pojawia się potrzeba podjęcia szybkiej decyzji i wątpliwość czy wizyta u dentysty, zwłaszcza na początkowym etapie ciąży, może się w ogóle odbyć? Oczywiście, że tak. Co więcej, stałe monitorowanie zdrowia jamy ustnej jest w ciąży szczególnie istotne. Mimo, iż pozornie wydaje się, że są to kwestie ze sobą niezwiązane, w ciąży należy dbać o harmonię w całym organizmie kobiety, bowiem każda infekcja, może zaszkodzić dziecku. Również ta, która ma swój początek w pobolewającym zębie. Nie warto zatem przekładać czy odwoływać wizyty u stomatologa, a wręcz przeciwnie, należy większą uwagę poświęcić kwestii zdrowia jamy ustnej i reagować za każdym razem, gdy wydaje się , że coś jest nie tak. Im wcześniej wykryty ubytek i podjęte leczenie, tym zdrowsza i spokojniejsza przyszła mama. Zatem na żadnym etapie ciąży nie ma przeciwwskazań do wizyty u stomatologa. Już od pierwszego momentu dowiedzenia się o tym, że na świecie ma pojawić się mały człowiek, można śmiało dzwonić do swojej ulubionej przychodni dentystycznej.

Jakie zabiegi stomatologiczne wykonywać w ciąży?

Przede wszystkim przez cały okres trwania ciąży należy monitorować stan zdrowia jamy ustnej, ponieważ zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie mogą powodować szybsze powstawanie ubytków. Można je leczyć od samego początku ciąży. Jeżeli chodzi o specjalistyczne zabiegi dotyczące estetyki i bardziej inwazyjnego leczenia, większość z nich jest zalecana po pierwszym trymestrze ciąży. Są to m. in. leczenie kanałowe, ekstrakcja zęba, RTG zęba oraz usuwanie kamienia nazębnego. 

Czy znieczulenie jest bezpieczne w ciąży?

Ciąża jest stanem, który wymaga od stomatologa wzmożonej uwagi i ostrożności. Wywiad przeprowadzony przez stomatologa z pacjentką pozwala mu na takie dobranie rodzaju i dawki znieczulania by nie zagrażała ona dziecku, więc jak najbardziej znieczulenie w ciąży jest bezpieczne. Podczas wizyty u specjalisty, szczególnie gdy pacjentka spodziewa się dziecka, ważną kwestią jest jej spokój i zapewnienie komfortowych warunków podczas wykonywania zabiegów. Stres przed wizytą oraz podczas trwania zabiegu, powstający na skutek strachu przed bólem, z pewnością byłby mniej korzystny, zarówno dla dziecka, jak i dla matki, niż zastosowanie odpowiedniego środka uśmierzania bólu. Jeśli jednak jest taka możliwość, lepiej jest odłożyć bardziej inwazyjne zabiegi dentystyczne wymagające znieczulenia do drugiego trymestru ciąży.

Podobne wpisy