Jak stomatolog usuwa kamień

Jak stomatolog usuwa kamień?

Kamień nazębny to twarda, żółtawa substancja, która tworzy się na zębach. Powstaje, gdy płytka nazębna, lepka substancja składająca się z bakterii i cząstek jedzenia, gromadzi się na powierzchni zębów. Nagromadzenie bakterii z kamienia nazębnego może prowadzić do chorób dziąseł i próchnicy, jeśli nie zostanie usunięte w ramach profesjonalnych zabiegów czyszczenia zębów.

Jak wygląda zabieg usuwania kamienia z zębów?

Procedura usuwania kamienia z zębów składa się z dwóch etapów. Najpierw stomatolog użyje skalera – małego instrumentu z ostrą końcówką, aby usunąć miękką, żółtawą płytkę nazębną i kamień, który osadził się na zębach. Skaler wygląda jak odwrócona do góry nogami łyżka z ząbkowaną krawędzią.

Następnie, po użyciu skalera lub innych instrumentów w celu usunięcia jak największej ilości powierzchniowego nalotu, stomatolog zastosuje czyszczenie ultradźwiękowe w celu usunięcia pozostałej płytki i kamienia nazębnego. Procedura ta wykorzystuje drgania o wysokiej częstotliwości do czyszczenia zębów i może być przeprowadzona podczas jednej wizyty lub w razie potrzeby podczas kilku sesji.

Dlaczego warto usuwać kamień z zębów?

Kamień nazębny to poważny problem stomatologiczny. Nagromadzenie płytki nazębnej i kamienia (kamienia), który tworzy się na zębach, może powodować choroby dziąseł, próchnicę, a nawet utratę zębów. Nawet jeśli szczotkujesz zęby dwa razy dziennie i regularnie je nitkujesz, kamień nazębny może nadal gromadzić się na powierzchniach zębów. Jeśli go nie usuniesz, może on prowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości.

Kamień nazębny – czy można go jakoś uniknąć?

Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia zębów jest ich codzienne szczotkowanie, przynajmniej dwa razy dziennie. Pamiętaj, aby używać miękkiej szczoteczki. Możesz również zapytać swojego dentystę o leczenie kamienia nazębnego przed wizytą w jego gabinecie i umówić się na wcześniejszą sesję czyszczenia zębów. Od częstotliwości czyszczenia zębów i tego, jak często odwiedzasz dentystę, zależy to ile kamienia będziesz posiadał.

Czy można usunąć kamień nazębny w domu?

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o usunięciu kamienia nazębnego w domu, nie jesteś sam. Wiele osób uważa, że jest to zadanie, które można wykonać w zaciszu własnego domu, przy użyciu odpowiednich narzędzi i know-how.

Ale dlaczego nie jest to możliwe? Dzieje się tak dlatego, że kamień nazębny jest szczególnie trudną formą płytki, którą może usunąć tylko dentysta lub higienistka stomatologiczna. Tworzy się on, gdy płytka nazębna z czasem osadza się na zębach i staje się na tyle twarda, że ulega zwapnieniu. Dlatego nazywa się go kamieniem nazębnym – jest to dosłownie stwardniała warstwa płytki nazębnej na Twoich zębach!

Podobne wpisy