Strach przed dentystą (dentofobia) – Jak nie bać się dentysty?

Strach przed dentystą to jedna z najczęstszych przyczyn unikania wizyt w gabinecie stomatologicznym. Niekiedy lęk przed dentystą jest tak silny, że przybiera stan chorobowy. Bardzo często jest to stan nieuzasadniony. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć Wam, jak go przezwyciężyć.

Co to jest dentofobia?

Dentofobia to fachowa nazwa lęku przed dentystą i leczeniem stomatologicznym. Może na nią cierpieć nawet połowa Polaków. Lęk ten sprawia, że unikamy nie tylko wizyt profilaktycznych, dzięki którym możemy uniknąć leczenia. Dotknięte nim osoby nie chcą pojawić się w gabinecie, nawet gdy dostrzegają problemy w jamie ustnej. Wprowadza to w błędne koło, kiedy przymusowa wizyta kończy się długim i czasami bolesnym leczeniem. Takie doświadczenia pogłębiają tylko naszą niechęć do lekarzy stomatologów, którzy niczemu nie są winni.

Jak zwalczyć strach przed dentystą?

Strach przed dentystą, jak przed wieloma innymi rzeczami, jest naturalną reakcją naszego organizmu. Jeśli uczuciu temu nie towarzyszą fizyczne objawy walka z dentofobią będzie stosunkowo łatwa. W przeciwnym wypadku powinniśmy udać się na terapię do psychologa. Specjalistyczna terapia w tym zakresie nie jest długa i prawie zawsze przynosi zamierzone efekty.

Oto kilka porad na walkę z dentofobią

  • Wybierz lekarza, któremu zaufasz.
  • Sprawdź jaką opinię o stomatologu ma rodzina, znajomi, inni pacjenci.
  • Porozmawiaj z dentystą o swoim problemie.
  • Na początku możesz zaznaczyć, że chciałbyś tylko sprawdzić stan swojej jamy ustnej.
  • Możecie ustalić z dentystą sygnał, po którym na chwilę przerwie zabieg, żebyś mógł się uspokoić.
  • Opowiadaj lekarzowi o swoich obawach. Wytłumaczy Ci, co będzie robił i dlaczego.
  • Zadbaj o odprężenie. W przypadku dzieci często stosuje się sedację wziewną. Zapytaj swojego stomatologa, jak Ty możesz się zrelaksować przed zabiegiem.

Jak nie bać się znieczulenia u dentysty?

Najczęściej boimy się wizyty u dentysty ze względu na znieczulenie. Warto zapytać swojego stomatologa o dostępne w gabinecie metody znieczulania.

W naszym gabinecie stosujemy nie tylko znieczulenie w formie zastrzyku. Posiadamy również profesjonalny sprzęt do wykonania zabiegu sedacji wziewnej. Ta metoda znieczulenia jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Można ją stosować nawet w stomatologii dziecięcej. Polega ona na wdychaniu gazu rozweselającego. Pod wpływem jego działania stajemy się zrelaksowani i mniej podatni na ból.

Przed znieczuleniem warto poinformować lekarza o naszych obawach. Postara się on nas zrelaksować i odwrócić rozmową uwagę od stresujących myśli. Zadba również, aby zabieg był szybki i jak najmniej uciążliwy.

Podobne wpisy