Sedacja wziewna

Sedacja wziewna - uśmiechnięta dziewczynka w czasie zabiegu stomatologicznego

W niewielu gabinetach stomatologicznych w Warszawie w procesie leczniczym stosowana jest sedacja wziewna. W Dental-Cresco możesz poddać się bezstresowym zabiegom stomatologicznym dzięki zastosowaniu gazu rozweselającego. Jest polecany do znieczulenia i zmniejszenia lęku zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Leczenie z wykorzystaniem sedacji wziewnej

Ta niezwykle wdzięczna i bezpieczna metoda walki z lękiem i bólem, znajduje zastosowanie nie tylko w stomatologii, ale także innych dziedzinach medycyny. Pomimo coraz to lepszych i nowocześniejszych metod walki z bólem, część pacjentów odczuwa zwyczajny lęk przed dentystą i leczeniem – dotyczy to szczególnie naszych najmłodszych pacjentów. Okazuje się, że walka z strachem jest niezwykle ważna w procesie leczniczym, często okazując się niezbędna do podjęcia jakiejkolwiek terapii.

Użycie mieszaniny tlenu i podtlenku azotu umożliwia wprowadzenie pacjenta w stan odprężenia i oderwanie go od otaczającej rzeczywistości na czas wykonywania zabiegów stomatologicznych.

Wykwalifikowany personel dostosuje dawkę podtlenku azotu biorąc pod uwagę reakcję pacjenta oraz rodzaj zabiegu. W zależności od potrzeb głębokość sedacji, czyli rozluźnienia wywołanego podawanym gazem, będzie pogłębiana lub spłycana.

Odczucia

To jedno z najczęściej zadawanych przez Państwa pytań.

Pacjent nie traci świadomości. Inaczej niż w przypadku znieczulenia ogólnego kontakt z pacjentem utrzymywany jest cały czas, a on sam zachowuje podstawowe odruchy. Poddanie się temu zabiegowi jest porównywalne do stanu w czasie hipnozy.

Podczas zabiegu pacjenci odczuwają przyjemną euforię i rozluźnienie. Przy sedacji gazem rozweselającym człowiek znajduje się w stanie fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych reakcji i świadomości.
Sedacja wziewna wyjątkowo zalecana jest dla dzieci, ponieważ wykazują one szczególny brak tolerancji na stres i ból. Jednocześnie bardzo wdzięcznie reagują na podtlenek azotu – śniąc o bajecznych przygodach, pływaniu, unoszeniu się w chmurach lub w kosmosie. Dodatkowym plusem jest to, że często u dzieci występuje niepamięć wsteczna, dzięki której maluchy nie mając złych doświadczeń u stomatologa, nie będą się bały wracać na fotel dentystyczny.

Kolejną z wielu zalet sedacji niewątpliwie jest również odcięcie pacjenta od obecnych w gabinecie stomatologicznym zapachów. Dzieje się tak, z tego względu, że gaz podawany jest przez maseczkę zakładaną na nos. Jest to dobra wiadomość dla osób szczególnie wrażliwych na zapachy materiałów używanych przez dentystę lub spowodowane zmianami chorobowymi w jamie ustnej. Następnym plusem sedacji wziewnej jest minimalizacja objawów odruchu wymiotnego w przypadku manewrów w pobliży tylnej ściany gardła (pobieranie wycisków, leczenie tylnych zębów). Dzięki temu komfort osób, cierpiących z tego powodu na pewno wzrośnie.

Znieczulenie i uspokojenie

Ograniczenie świadomości pacjenta w czasie zabiegu wywołane sedacją częściowo znosi uczucie bólu. Nie jest to jednak metoda tak silna jak znieczulenie konwencjonalne i nie znajduje zastosowania przy uśmierzaniu bólu w najbardziej bolesnych zabiegach. Zastosowanie znieczulenia miejscowego w takich przypadkach jest już jednak dużo łatwiejsze ze względu na osiągnięty dzięki podtlenkowi azotu stan uspokojenia pacjenta.

Niezbyt silne działanie przeciwbólowe, mimo wszystko daje pewne możliwości terapeutyczne ograniczenia czucia pacjenta podczas zabiegów o niewielkim stopniu nasilenia bólu, np. przy opracowywaniu próchnicy, usuwania złogów nazębnych czy otwierania zębów ze zgorzelinowym rozpadem miazgi, gdzie dodatkowo maska i wdychany gaz niwelują przykry dla dzieci zapach.
Kolejnym aspektem w prewencji przeciw bólowi jest działanie przeciwlękowe gazu rozweselającego. Jest to ważny element sedacji, lęk bowiem powodować może zmianę zwykłych bodźców na bólowe, a także nasilać sam stopień odczuwania ich. Dosyć często zdarza się, że ból lekki, do wytrzymania u większości ludzi, u pacjentów z lękiem przechodzi w przeraźliwe, niemożliwe do zniesienia uczucie. Tego lęku nie sposób pokonać perswazją słowną.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że zastosowanie sedacji wziewnej daje możliwość wyleczenia pacjenta z lęku. Niejednokrotnie zdarza się, że po kilku wizytach, w czasie których leczony jest bez bólu, stopniowo zaczyna pozbywać się strachu. Bardzo często dzieci, u których we wczesnym wieku zalecana była sedacja wziewna, po kilku latach leczenia z użyciem podtlenku azotu nie wymagają dalszego stosowania go.

Bezpieczeństwo

Nie ma się czego obawiać! Sedacja wziewna jest całkowicie bezpieczna i pomaga w zwalczaniu dentofobii – irracjonalnego lęku przed dentystą.

Mieszanina tlenu i podtlenku azotu podawana jest za pomocą opracowanego specjalnie do tego celu mieszalnika. Mieszalnik ten wyposażony jest w blokady, które nie pozwalają na podanie ilości tlenu mniejszej niż 30% oraz umożliwiają całkowitą blokadę przepływu N2O w przypadku gdy zabraknie O2 w butli.

Całościowo rzecz ujmując, leczenie z wykorzystaniem podtlenku azotu ma znikomy wpływ na układy krążenia i oddechowy. Nie wywołuje zaburzeń rytmu serca i może być podawany pacjentom z chorobami serca. Nie powoduje zwiotczenia mięśni, dzięki czemu nie zaburza działania mięśni oddechowych. Nie wykazuje działania na naczynia obwodowe, a więc nie wpływa na ciśnienie krwi i może być podawany u osób z nadciśnieniem. Nie drażni śluzówki drzewa tchawiczo-oskrzelowego, czyli astma nie stanowi przeciwwskazania. Nie jest gromadzony w tkance tłuszczowej, dzięki czemu ulega niemalże natychmiastowej eliminacji przez płuca. Właściwość ta pozwala na stosunkowo łatwe zapanowanie nad nim, przez co przedłużanie podawania (nawet do wielu godzin) w żaden sposób nie wpływa na czas dojścia pacjenta do stanu pełnej sprawności, który niezmiennie wynosi 30 min.

Sedacja wziewna krok po kroku

 1. Pierwszym krokiem jest szczegółowe omówienie i wyjaśnienie wszystkich aspektów zabiegu sedacji wziewnej mieszaniną tlenu i podtlenku azotu.
 2. Rodzice lub pełnoletni pacjent podpisują zgodę na wykonanie.
 3. Zabieg rozpoczyna się założeniem niewielkiej maseczki na nos pacjenta. Maseczki są kolorowe i miło pachnące, więc pacjent chętniej ją założy.
 4. Lekarz stomatolog wraz z rodzicami instruują pacjenta jak oddychać wyłącznie przez nos. Kiedy zostanie już to opanowane, do maseczki zaczyna być podawana mieszanka tlenu i podtlenku azotu, tak aby stopniowo wprowadzić pacjenta w stan sedacji.
 5. Po osiągnięciu pożądanego efektu rozluźnienia dentysta przystępuje do leczenia stomatologicznego, jednocześnie cały czas monitorując i czuwając nad reakcjami pacjenta oraz składem podawanej mieszanki.
 6. Po zakończeniu zabiegu lekarz dentysta stopniowo zmniejsza ilość podtlenku w mieszance gazów a następnie kończy ich podawanie.
 7. Efekt sedacji mija po ok. 5 minutach i pacjent wychodzi z gabinetu stomatologicznego w pełni świadomy. Jeśli dziecko sobie życzy, to może zabrać maseczkę po zabiegu.

Stany chorobowe, w których wskazane jest użycie sedacji wziewnej jako metody z wyboru:

 • Astma – N2O nie powoduje podrażnienia układu oddechowego. Zmniejszenie stresu wpływa na obniżenie ryzyka ataku. W mieszance oddechowej podawanej pacjentowi znajduje się ok. 60% tlenu. Poprawia to sprawność oddychania i samopoczucie pacjenta.
 • Padaczka – zmniejszenie stresu wpływa na zmniejszenie ryzyka ataku.
 • Choroby serca – brak wyraźnego wpływu N2O na układ sercowo-naczyniowy. Pacjent otrzymuje zwiększone stężenie tlenu (ok. 60%). Wskazania pulsoksymetru pokazują wtedy ok. 100%. Więcej tlenu dociera do naczyń wieńcowych. Ponadto nie zwiększa się zapotrzebowanie na tlen z powodu braku stresu.
 • Nadciśnienie krwi – Brak wpływu N2O na układ naczyniowy. Zmniejszenie lęku i stresu zabezpiecza przed nieoczekiwanym wzrostem ciśnienia krwi w czasie zabiegu
 • Hemofilia – dzięki użyciu N2O można w pewnych przypadkach uniknąć konieczności wykonywania ukłucia igłą

Przeciwwskazania stosowania sedacji N2O/O2

 • Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych – niedrożności górnych dróg oddechowych
 • I trymestr ciąży
 • Choroby psychiczne
 • Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis
 • Roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc
 • Alkoholizm
 • Brak współpracy pacjenta

Jeśli chcecie Państwo znaleźć więcej informacji, sedacja wziewna jest wyczerpująco omówiona m. in. na stronie Sedacja.pl

Limit wiekowy w stosowaniu sedacji wziewnej

Sedacja wziewna, czyli inaczej znieczulenie przy użyciu gazu rozweselającego (mieszaniny tlenu i podtlenku azotu) jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla małych pacjentów, którzy obawiają się bólu związanego z leczeniem dentystycznym, lecz także dla dorosłych, którzy dzięki temu rozwiązaniu nie mają konieczności narażania się na jakikolwiek stres związany z wizytą u stomatologa. O ile jednak wiadomo, że każdy dorosły człowiek może bez przeszkód korzystać z dobrodziejstw tego znieczulenia, o tyle nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego jaka jest dolna granica wiekowa zezwalająca na korzystanie z sedacji, co jest istotne w przypadku dzieci.

Nie istnieje ściśle ustalony limit wiekowy, który regulowałby kwestię tego od jakiego wieku można podawać gaz rozweselający dzieciom podczas zabiegu. Istotna jest dojrzałość emocjonalna dziecka, która przejawia się w otwartości na współpracę ze stomatologiem oraz zrozumieniu celowości wykonywania pewnych zabiegów. Przyjmuje się, że od trzeciego lub czwartego roku życia można stosować tą metodę bez obaw.

Potrzebujesz pomocy?

Powiedz tylko co możemy dla Ciebie zrobić.

Kontakt z dentystą stomatologiem