Periodontologia

Periodontologia - zdrowe dziąsła

Krwawienie z dziąseł oraz inne problemy przyzębia zdecydowanie nie powinny być bagatelizowane. Choroby dziąseł, ozębnej i innych części przyzębia, takie jak paradontoza, są jednymi z częstszych powodów utraty zębów. By do tego nie dopuścić w naszej klinice zapewniamy leczenie i kompleksową opiekę o kondycję przyzębia. Szczególną uwagę przykładamy także do profilaktyki i edukowania naszych pacjentów w sprawach zachowania zdrowych dziąseł we własnym zakresie.

Periodontologia co to jest?

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się chorobami przyzębia oraz błon śluzowych jamy ustnej. Przyzębiem określa się wszystkie tkanki, które chronią ząb oraz odpowiadają za jego prawidłowe osadzenie w zębodole. Przyzębie składa się z dziąsła, ozębnej, okostnej, kości wyrostka zębodołowego i cementu korzeniowego.

Najczęstszymi schorzeniami leczonymi w zakresie periodontologii jest paradontoza, zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia.

Przyczyny chorób przyzębia

Główną przyczyną chorób przyzębia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niewłaściwa higiena i brak profilaktyki prowadzi do odkładania płytki bakteryjnej, która z czasem zmienia się w kamień nazębny. Jest on źródłem toksyn, które często powodują stany zapalne w jamie ustnej.

Innymi przyczynami chorób przyzębia mogą być wady zgryzu, źle dobrana proteza lub zaciskanie zębów (bruksizm). Do chorób przyzębia może dochodzić wraz z rozwojem innych chorób np cukrzycy. Mogą też do nich prowadzić choroby połączone z częstymi wymiotami takie jak bulimia. W tym wypadku powodem choroby jest często działanie na jamę ustną kwasów żołądkowych, które osłabiają dziąsła i powodują wżery. Mamy z nimi również do czynienia w przypadku chorób, które znacznie obniżają odporność organizmu takich jak nowotwory, czy HIV.

Wbrew pozorom od czasów marynarzy cierpiących na szkorbut w dalszym ciągu zdarzają się osoby u których przyczyną chorób przyzębia jest zła dieta. Długotrwałe niedobory witamin z grupy B i C mogą skutkować rozwinięciem się stanu chorobowego w naszej jamie ustnej.

Jako czynnik znacznie wpływający na rozwój tych chorób wskazywane jest również palenie papierosów. Mogą je również powodować zażywane leki. Dlatego udając się na konsultację periodontologiczną nie powinniśmy ukrywać tych faktów. Pamiętajmy, że stomatolog ma na celu nam pomóc, a nie oceniać. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu oraz uzyskany informacjom ustali on przyczynę problemu i dobierze odpowiednie leczenie.

Leczenie periodontologiczne

Najczęściej do periodontologa skieruje nas lekarz dentysta, jeśli uzna, że takie leczenie jest nam niezbędne. Jeśli sami uznamy, że mamy problemy w tym zakresie nie powinniśmy podejmować pochopnie decyzji o wizycie u periodontologa. Najlepszym rozwiązaniem jest udać się na konsultacje do prowadzącego nas lekarza stomatologii, który przyjrzy się problemowi. W przypadku łagodnych schorzeń będzie on w stanie nam również pomóc. W innym wypadku skieruje nas do specjalisty. Dzięki temu możemy poznać wstępną diagnozę, ale również zapytać o zaufanego periodontologa do którego możemy się udać.

Zazwyczaj leczenie stanowi proces wieloetapowy i nie kończy się na jednej wizycie. W trakcie pierwszej wizyty periodontolog bada stan jamy ustnej pacjenta i diagnozuje przyczynę choroby. Często w diagnozie chorób przyzębia korzysta się z badań radiologicznych takich jak zdjęcia pantomograficzne, czy testów biologicznych określających ilość bakterii wywołujących stany zapalne.

W trakcie pierwszej wizyty wykonywane są głównie zabiegi z zakresu higieny i profilaktyki takie jak usuwanie kamienia nazębnego czy pokrywanie zębów specjalnym preparatem fluorowym. Otrzymamy również wytyczne odnośnie dbania o higienę naszej jamy ustnej w taki sposób, żeby jej stan się poprawił.

W przypadku, gdy stan pacjenta się nie poprawia wdraża się bardziej skomplikowane zabiegi z zakresu protetyki i/lub chirurgii periodontologicznej.

Potrzebujesz pomocy?

Powiedz tylko co możemy dla Ciebie zrobić.

Kontakt z dentystą stomatologiem