Ortodoncja

Usługa chwilowo niedostępna
Ortodoncja - aparat stały na zębach

Współczesna ortodoncja to nie tylko prostowanie zębów, ale przede wszystkim całościowy pogląd na narząd żucia oraz wady szczękowo – twarzowe. Proste zęby nie spełniają jedynie funkcji estetycznej. Dzięki indywidualnemu podejściu do pacjenta i zaprojektowaniu przez naszych specjalistów odpowiedniego aparatu, efekty leczenia ortodontycznego zapobiegają schorzeniom przyzębia, likwidują przeciążenie i stłoczenie zębów oraz istotnie wpływają na poprawę wymowy.

Ortodoncja - leczenie wad zgryzu w Warszawie

To czy leczenie ortodontyczne przyniesie pacjentowi korzyści, może określić tylko dentysta lub ortodonta. W naszym gabinecie na warszawskiej Pradze Południe dokładnie zbadamy, czy potrzebne jest Ci leczenie ortodontyczne. Do dokładnego zbadania zgryzu pacjenta używamy szeregu narzędzi diagnostycznych. Wykonujemy w tym celu pełny wywiad stomatologiczny, badania kliniczne, badania rentgenowskie oraz odciski uzębienia. Na podstawie tych badań ortodonta jest w stanie zadecydować o potrzebie leczenia ortodontycznego i ustalić plan leczenia odpowiedni dla danego pacjenta.

Pamiętaj, że tylko lekarz lub ortodonta może stwierdzić, czy jest Ci niezbędne leczenie. Kiedy powinieneś zasięgnąć konsultacji ortodontycznej? Oto kilka objawów, które powinny Cię do tego skłonić.

 • przodozgryz górny – przednie górne zęby “wystają” ponad zębami dolnymi, są za bardzo wysunięte do przodu
 • wysunięcie żuchwy – szczęka dolna jest za bardzo wysunięta do przodu lub zęby górne są za bardzo cofnięte
 • zgryz krzyżowy – zęby dolne zachodzą na zęby górne, często występuje również asymetria warg
 • zgryz otwarty – pozostawanie przestrzeni między zębami przednimi lub bocznymi, gdy zęby tylne stykają się ze sobą
 • przemieszczenie linii środkowej – środek zębów górnych nie leży w jednej linii ze środkiem zębów dolnych
 • szpary – przestrzenie i odstępy między zębami
 • stłoczenie zębów – zębów jest zbyt dużo w jednym miejscu, rosną zbyt ciasno

Jakie są aparaty na zęby?

Aparaty to najskuteczniejsza forma leczenia ortodontycznego. Ich ogólna zasada działania polega na wywieraniu delikatnego ucisku na zęby i szczęki. Między sobą aparaty ortodontyczne różnią się rodzajem, technologią i czasem trwania leczenia.Zarówno aparaty stałe jak i ruchome mogą być przeznaczone do przemieszczania zębów lub wpływu na wzrost szczęk. Istnieją również aparaty do ćwiczenia mięśni.

Aparat ortodontyczny stały

Aparaty stałe to rodzaj aparatów ortodontycznych mocowanych na określony czas do zębów za pomocą zamków ortodontycznych. Do nich z kolei mocuje się łuki ortodontyczne, które oddziałują na zęby. Aparaty stałe możemy podzielić na tradycyjne metalowe, estetyczne z zamkami kompozytowymi lub porcelanowymi i lingwalne, mocowane od strony języka i niewidoczne na zewnątrz.

Aparat ortodontyczny ruchomy czyli zdejmowany

Aparaty ruchome można swobodnie wyjmować w określonym przez ortodontę czasie w trakcie dnia. Stosowane są głównie w przypadku dzieci, jednak spotykamy też rozwiązania dla dorosłych jak nowoczesne przezroczyste aparaty Invisalign. Aparaty ruchome dzielimy na mechaniczne (płyty aktywne), mechaniczno-czynnościowe (modyfikacje aktywatorów) i czynnościowe (aktywatory).

Proces leczenia ortodontycznego

 1. Konsultacja ortodontyczna
 2. Przedstawienie planu leczenia
 3. Założenie aparatu ortodontycznego
 4. Wizyty kontrolne
 5. Zdjęcie aparatu
 6. Retencja i utrwalenie leczenia

Dlaczego i kiedy należy wybrać się z dzieckiem do ortodonty?

Stomatolog może wstępnie ocenić zgryz już u dziecka w wieku 2,5-3 lat. Warunkiem jest pełne uzębienie mleczne. Konsultacje ortodontyczne zaleca się dzieciom w pierwszym etapie wymiany zębów mlecznych na stałe, czyli gdy dziecko ma 7-9 lat. Warto skorzystać z konsultacji ortodontycznej również w wieku 10-12 lat, czyli w ostatnim etapie wymiany zębów mlecznych. Warto kontrolować te aspekty, ponieważ im wcześniej zostanie wykryta wada tym łatwiejsze i krótsze będzie leczenie.

Potrzebujesz pomocy?

Powiedz tylko co możemy dla Ciebie zrobić.

Kontakt z dentystą stomatologiem