Implantologia

Implantologia - zdjęcie implantu zębowego

W naszej klinice staramy się jak najdłużej utrzymać naturalne uzębienie u pacjenta. Aczkolwiek, jeśli z jakichś względów wskazaniem jest ekstrakcja zęba, sięgamy wtedy do dynamicznie rozwijającej się dziedziny, jaką jest Implantologia. Dzięki doborowi implantów indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta jesteśmy w stanie przywrócić u każdego piękny, naturalny uśmiech. Należy także pamiętać o konsekwencjach poza estetycznych. Wolna przestrzeń po zębie prowadzi do przesuwania i przechylania się pozostałych zębów. Dlatego też stosujemy wszczepy z tytanu, które są neutralne dla organizmu i dają trwały efekt leczenia.

Co to są implanty?

Implant jest wszczepem wykonanym z tytanu lub tlenku cyrkonu, który umieszcza się w miejscu po utraconym zębie. Staje się on podstawą dalszych zabiegów protetycznych i pełni funkcję korzenia zęba. Implanty stosuje się w wielu wypadkach, zarówno w przypadku pojedynczego ubytku zębowego, jak i kilku. Możliwa jest także rekonstrukcja wszystkich zębów.

Implanty są niewidoczne i dzięki umiejscowieniu wewnątrz kości funkcjonują tak samo jak naturalne zęby. Wykorzystanie nowoczesnych materiałów, które są najwyższej jakości, sprawia, że odróżnienie korony na implancie od naturalnego zęba jest niemal niemożliwe. Co więcej, to rozwiązanie jest niezwykle trwałe i zapewnia komfort użytkowania na długie lata.

Montaż implantów jest możliwy nawet w przypadku sytuacji, w której do utraty zęba doszło wiele lat przed wizytą u protetyka lub stan tkanki kostnej u pacjenta nie jest najlepszy. W takim przypadku można przeprowadzić zabieg sterowanej regeneracji tkanki kostnej, który umożliwi bezpieczne i stabilne osadzenie implantu w kości.

Jaki jest przebieg leczenia?

Diagnostyka i kwalifikacja do zabiegu

Podstawowym badaniem przed przystąpieniem do wszczepienia implantu jest wykonanie diagnostyki radiologicznej. Na podstawie zdjęcia pantomograficznego lekarz może ocenić warunki kostne oraz dokonać pomiarów. Niekiedy konieczne jest również wykonanie tomografii komputerowej, która dostarcza bardziej szczegółowych danych, np. na temat wielkości wyrostka zębodołowego. Wykonanie tych badań umożliwia dobranie najbardziej efektywnej metody leczenia, dobranej do potrzeb pacjenta.

Implantacja - umieszczenie implantu w kości

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około dwóch godzin. Pierwszym etapem jest nacięcie błony śluzowej i odsunięcie jej z pola operacyjnego. Następnie za pomocą specjalnego wiertła wykonany zostaje otwór, w którym umieszcza się implant. Zabieg kończy ponowne zespolenie, zszycie uprzednio naciętej błony śluzowej. Po zabiegu wskazane jest aby pacjent przez około pół godziny pozostał w gabinecie lekarza.

Okres gojenia, zrastania się implantu z kością

Po wykonaniu zabiegu konieczne są wizyty kontrolne, o których ilości decyduje lekarz, w zależności od przebiegu gojenia, które zwykle trwa od 3 do nawet 6 miesięcy. W tym okresie implant łączy się z kością pacjenta, zakotwicza się w niej, tworząc bezpieczną i stabilną  bazę do dalszego leczenia protetycznego. Zdjęcie szwów łączących naciętą podczas zabiegu śluzówkę ma miejsce ok. tygodnia po jego wykonaniu. Okres gojenia dobiega końca, gdy dokona się wspomniana już osteointegracja-implant zintegruje się z kością. Następnie odsłania się implant po to, by umieścić  na nim śrubę gojącą a po niedługim czasie (ok. 2 tygodnie) łącznik, który jest właściwą bazą dalszej pracy.

Przygotowanie pracy protetycznej osadzanej na implancie

Ten etap pracy realizowany jest we współpracy z laboratorium protetycznym, które przygotowuje wybrane przez lekarza, po konsultacji z pacjentem, rozwiązanie protetyczne, takie jak korona czy most. Zostaje ono umieszczone na przygotowanym wcześniej łączniku, po pełnym zakończeniu gojenia.

Umocowanie na implancie ostatecznej pracy protetycznej

To ostatni, najbardziej efektowny etap pracy protetycznej. Na łączniku zostaje umieszczona korona lub most i pacjent może w pełni cieszyć się zarówno estetycznymi, jak i zdrowotnymi efektami pracy lekarzy protetyków.

Jaki jest przebieg leczenia?

Wielu pacjentów zastanawia się ile kosztuje wstawienie zęba. Fachowo powinniśmy tu mówić o implancie. Są to kwoty zaczynające się od 2000 zł. Pamiętajmy, że planując wstawienie implantu, powinniśmy również wziąć pod ocenę koszt samego implantu i cenę zabiegu.

Jeśli potrzebujecie Państwo bardziej szczegółowych informacji zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Warszawie przy ul. Łukowskiej 2A, kontaktu przez mail lub telefon oraz sprawdzenia naszego cennika.

Potrzebujesz pomocy?

Powiedz tylko co możemy dla Ciebie zrobić.

Kontakt z dentystą stomatologiem