Endodoncja

Endodoncja - leczenie kanałowe

Ten obecnie jeden z najszybciej rozwijających się działów stomatologii. Zajmuje się leczeniem kanałowym zębów, których miazga została nieodwracalnie uszkodzona. Polega ono na usunięciu chorobowo zmienionej tkanki i wypełnieniu jej materiałem leczniczym. Nasi specjaliści stosują najnowocześniejsze techniki, zarówno leczenia endodontycznego jak i znieczulenia tak, aby pacjent czuł się komfortowo przez cały czas trwania zabiegu.

Co to jest endodoncja?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób okołowierzchołkowych tkanek zęba i miazgi zębowej. Leczenie endodontyczne popularnie nazywane jest kanałowym. Nazwa ta bierze się od tego, że w przypadku zaawansowanej próchnicy leczenie wymaga interwencji w kanały zębowe.

Leczenie endodontyczne prowadzone jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym z użyciem kontroli radiologicznej (pantomogram, zdjęcia punktowe zęba). Dla dokładnego leczenia używa się często lup stomatologicznych lub mikroskopów endodontycznych.

Endodoncja łączy się ze stomatologią zachowawczą w zakresie profilaktyki oraz leczenia ubytków powstałych w wyniku próchnicy.

Leczenie kanałowe

Głównym wskazaniem do leczenia kanałowego jest zgorzel  miazgi zębowej. Rozkładana przez bakterie beztlenowe miazga powoduje stany martwicze i zapalne. Przyczyną zgorzeli zazwyczaj jest zaniedbanie leczenia próchnicy na wczesnym stadium i dopuszczenie do zaawansowanych zmian próchniczych. Pacjenci odczuwają wtedy w ustach gorzki smak, a z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach.

Leczenie kanałowe w praktyce polega na usunięciu tkanki zęba zmienionej chorobowo, oczyszczeniu komory i kanałów zęba, a następnie wypełnieniu kanałów. Zapobiega to pojawieniu się ponownie stanu chorobowego.

Czy leczenie kanałowe boli?

Samo leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu miejscowym, więc jest bezbolesne. Kojarzony z leczeniem kanałowym ból wynika z głębokiej infekcji tkanek zęba i stanu zapalnego. Leczenie kanałowe ma na celu usunięcie przyczyny bólu, więc również po zakończonym leczeniu nie powinniśmy go odczuwać.

Ile kosztuje leczenie kanałowe

Cena leczenia kanałowego uzależniona jest od ilości kanałów w zębie. W przypadku zębów jednokanałowych jest to zazwyczaj 500-600 zł. Leczenie endodontyczne zęba dwukanałowego to koszt w okolicach 700 zł, a zębów wielokanałowych od 1200 zł.

O dokładny koszt leczenia można zapytać w naszym warszawskim gabinecie stomatologicznym. Koszt orientacyjny zabiegu mogą również Państwo sprawdzić w zakładce cennik.

Kiedy leczenie kanałowe

Czy jest nam niezbędne leczenie kanałowe może stwierdzić tylko lekarz dentysta. Symptomami jakie mogą sugerować nam, że takie leczenie jest potrzebne jest ból zęba stały lub odczuwany podczas jedzenia, obrzęk dziąseł, zmiana koloru zęba oraz nadwrażliwość na ciepło lub zimno. Obserwując u siebie te objawy powinniśmy skontaktować się ze stomatologiem. Pamiętajmy, że szybka reakcja jest kluczem do mniej inwazyjnego leczenia próchnicy.

Potrzebujesz pomocy?

Powiedz tylko co możemy dla Ciebie zrobić.

Kontakt z dentystą stomatologiem