Diagnostyka RTG

Diagnostyka RTG - Dentysta pokazuje pantomogram

W Dental Cresco prócz szerokiego spektrum zabiegów, gwarantujemy również rozwiniętą diagnostykę.
W naszej klinice można znaleźć technologie RTG. Zdjęcia rentgenowskie są podstawą dogłębnej diagnostyki jamy ustnej, a w naszej klinice możemy pochwalić się możliwością wykonania zdjęć zębowych, cefalometrycznych oraz pantomograficznych. Radiografia cyfrowa skraca czas badania i znacznie zmniejsza narażenie pacjenta na promieniowanie. Dzięki temu szybko i przejrzyście widzimy u naszych pacjentów zarówno zęby jak i tkanki je otaczające. Poprawia to znacznie możliwości leczenia oraz oszczędza naszym pacjentom czasu i niedogodności.

Pantomogram Warszawa Praga Południe

W przypadku wielu problemów stomatologicznych zdjęcie pantomograficzne to jedna z podstawowych technik diagnostycznych. Jeśli szukasz pantomogramu w Warszawie to zapraszamy do naszego gabinetu przy ulicy Łukowskiej. Dzięki najnowszej technologii w ciągu kilku minut wykonamy zdjęcie rentgenowskie i zapiszemy je w formacie elektronicznym. Badanie pantomograficzne wykonujemy nie tylko dla naszych stałych pacjentów, ale również wszystkich ze skierowaniem.

Czym jest pantomogram zębów?

Pantomogram (także zdjęcie pantomograficzne lub zdjęcie panoramiczne zębów) to w diagnostyce stomatologicznej jedno z podstawowych badań. Na panoramicznym zdjęciu RTG uwidocznione są wszystkie zęby pacjenta łącznie z zębami zatrzymanymi i tymi, które jeszcze się nie wyrżnęły. Dodatkowo na zdjęciu widać również wszystkie tkanki otaczające. W związku z tym diagnostyka za pomocą pantomogramu pomaga wykryć nie tylko problemy bezpośrednio związane z zębami, ale również choroby rozwijające się bezobjawowo w jamie ustnej, takie jak torbiele, czy nowotwory.

Pantomogram u dorosłych pacjentów bez ubytków zębowych obejmuje 32 zęby. Na potrzeby diagnostyki widoczne na zdjęciu z pantomogramu zęby są numerowane. Zdjęcie uzębienia podzielone jest na cztery kwadraty, a zęby w każdej z wyznaczonych sekcji numerowane od 1 do 8. Numeracja zaczyna się od siekaczy, a kończy na tzw. zębach mądrości.

Kiedy potrzebny jest pantomogram?

  • W stomatologii zachowawczej pantomogram pozwala na wykrycie ubytków próchnicowych takich jak próchnica ukryta, uszkodzonych wypełnień i nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego
  • W stomatologii dziecięcej zdjęcia pantomograficzne pozwalają na ocenę rozwoju zębów i pomagają w wykryciu wad rozwojowych uzębienia jeszcze przed wyrżnięciem zębów
  • W ortodoncji zdjęcie pantomograficzne jest niezbędną diagnostyką przed leczeniem aparatem ortodontycznym
  • W periodontologii pantomogram pozwala na zlokalizowanie procesów patologicznych oraz ocenę tkanek przyzębia
  • W chirurgii stomatologicznej z pomocą pantomogramu można zobrazować położenie zębów niewidocznych (zatrzymanych) i dokładnie zaplanować zabieg chirurgiczny
  • W implantologii dzięki zdjęciu z pantomogramu można dobrać właściwą wielkość implantów, a także sprawdzić, czy występuje dostateczna ilość tkanki kostnej
  • Pantomogram jest często niezbędny również w protetyce, gdy zachodzi potrzeba rozległej odbudowy protetycznej

RTG zębów pojedynczych — zdjęcie punktowe zęba

RTG zęba, inaczej nazywane prześwietleniem zęba lub zdjęciem punktowym, to badanie pozwalające zdiagnozować stan zęba. Dzięki niemu możemy ocenić stan wewnętrzny zęba i jego korzeni (kanałów zębowych). Pozwala również ocenić wewnętrzne stany chorobowe i zapalne zęba.

Zdjęcie RTG zębów można obecnie wykonać w wielu placówkach w tym naszym gabinecie stomatologicznym na Pradze w Warszawie. Do wykonania takiego zdjęcia niepotrzebne jest skierowanie. Można je wykonać w dowolnym gabinecie posiadającym w swojej ofercie diagnostykę RTG. Zalecamy jednak, aby tego typu badanie wykonywać tylko na wyraźne polecenie lekarza stomatologa.

Potrzebujesz pomocy?

Powiedz tylko co możemy dla Ciebie zrobić.

Kontakt z dentystą stomatologiem